1,you buy a house to fix and sell for profit.At the entrance
来源:学生作业帮 编辑:作业帮 分类:英语作业 时间:2024/05/23 19:33:09
1,you buy a house to fix and sell for profit.At the entrance there is a triangular area that needs to be re-tiled .the length is 108in and width is 72in .the tile store sells the tile for $3.29 per square yard.find the total cost ofthe re-tiling ignoring sales tax.
2,the current enrollment of a high school is 3802 students.the school principal is compiling an attendance report for Monday and Tuesday.Due to inclement weather,there were 781 student absent Monday and 682 absent Tuesday.what percentage of the student body was in attendance Tuesday?
3,the current enrollment of a high school is 4120 students.the school principal is compiling an attendance report for Tuesday and wednesday.Due to inclement weather,there were only 2445 at school tuesday and 3121 wednesday.what is the attendance rate for wednesday?
4,you have a coupon for 15% off an IPOD purchase at Better Buy.The price of the IPOD is listed at $195.the sales tax at the Better Buy is 8%.what would your total cost be at check out?
我要的不是翻译,
2,the current enrollment of a high school is 3802 students.the school principal is compiling an attendance report for Monday and Tuesday.Due to inclement weather,there were 781 student absent Monday and 682 absent Tuesday.what percentage of the student body was in attendance Tuesday?
3,the current enrollment of a high school is 4120 students.the school principal is compiling an attendance report for Tuesday and wednesday.Due to inclement weather,there were only 2445 at school tuesday and 3121 wednesday.what is the attendance rate for wednesday?
4,you have a coupon for 15% off an IPOD purchase at Better Buy.The price of the IPOD is listed at $195.the sales tax at the Better Buy is 8%.what would your total cost be at check out?
我要的不是翻译,
1,1 yard=3 inches ,108 inches=36 yards,72 inches=24 yards;
triangular area =1/2 * 36 * 72 = 1296 sq.yards
total cost = $3.29 * 1296 = $ 4263.84
2,attendance on Tuesday = 3802 - 682 = 3120
percentage of the student on attendance Tuesday = 3120/3802 = 0.8206 = 82.06%
3,attendance rate for wednesday = 3121/4120 = 0.7575
4,the sales tax is included on the price,so it doesn't effect the result.
thetotal cost = $195 * ( 1 - 15%) = $165.75
这些题不是很难呀,不需要翻译的话楼主应该会做吧!:)
triangular area =1/2 * 36 * 72 = 1296 sq.yards
total cost = $3.29 * 1296 = $ 4263.84
2,attendance on Tuesday = 3802 - 682 = 3120
percentage of the student on attendance Tuesday = 3120/3802 = 0.8206 = 82.06%
3,attendance rate for wednesday = 3121/4120 = 0.7575
4,the sales tax is included on the price,so it doesn't effect the result.
thetotal cost = $195 * ( 1 - 15%) = $165.75
这些题不是很难呀,不需要翻译的话楼主应该会做吧!:)
英语翻译For instance,you can find a job,buy or sell a house,anno
谁能告诉我为什么选Csome person ()asking for you at the entrance to th
1.Are you going to join us at the entrance at 7:45 a.m.
Did you have a look at lan's house?Why does lan want to sell
the( )of the house wanted to sell it for money
紧急求助!1:The buyers agree to buy and the sellers agree to sell
I'm going to buy a house()a big house.A.at B.for C.to D.with
at the entrance of at the entrance to区别何在?
英语翻译a commitment to private property and the profit systemth
becase i want to be rich and buy a big house for my parents
if no one offers to buy the house,it____(sell)by auction nex
sell sth at和sell sth for,buy sth at和buy sth for 的区别